Di seguito trovate tutte le candidature per i Premi Eisner 2021.

Best Short Story

  • Garden Boys di  Henry McCausland, contenuta in Now #8 (Fantagraphics);
  • I Needed the Discounts di Connor Willumsen, contenuta nel  The New York Times (3 gennaio 2020);
  • Parts of Us di  Chan Chau, contenuta in  Elements: Earth, A Comic Anthology dei  Creators of Color (Ascend Press)
  • Rookie di  Greg Rucka e  Eduardo Risso, contenuta in  Detective Comics #1027 (DC);
  • Soft Lead di  Chan Chau, https://chanchauart.com/comics#/soft-lead/;
  • When the Menopausal Carnival Comes to Town, di  Mimi Pond, contenuta in  Menopause: A Comic Treatment (Graphic Medicine/Pennsylvania State University Press).

Best Single Issue

  • The Burning Hotels, di Thomas Lampion (Birdcage Bottom Books);
  • Hedra, di  Jesse Lonergan (Image);
  • The Other History of the DC Universe #1, di  John Ridley e  Giuseppe Camuncoli (DC);
  • Sports Is Hell, di  Ben Passmore (Koyama Press);
  • Stanley’s Ghost: A Halloween Adventure, di  Jeff Balke, Paul Storrie e Dave Alvarez (Storm Kids).

Best Continuing Series

  • Bitter Root, di David F. Walker, Chuck Brown e Sanford Greene (Image);
  • Daredevil, di Chip Zdarsky e Marco Checchetto (Marvel);
  • The Department of Truth, di James Tynion IV e Martin Simmonds (Image);
  • Gideon Falls, di Jeff Lemire e Andrea Sorrentino (Image);
  • Stillwater, di Chip Zdarsky e Ramón K Pérez (Image/Skybound);
  • Usagi Yojimbo, di Stan Sakai (IDW).

Best Limited Series

  • Barbalien: Red Planet, di Jeff Lemire, Tate Brombal e  Gabriel Hernandez Walta (Dark Horse);
  • Decorum, di Jonathan Hickman e  Mike Huddleston (Image);
  • Far Sector, di N. K. Jemisin e  Jamal Campbell (DC);
  • Strange Adventures, di Tom King, Mitch Gerads e  Evan “Doc” Shaner (DC Black Label);
  • Superman’s Pal Jimmy Olsen, di Matt Fraction e Steve Lieber (DC);
  • We Live, di Inaki Miranda e Roy Miranda (AfterShock).

Best New Series

  • Black Widow, di  Kelly Thompson e  Elena Casagrande (Marvel);
  • Crossover, di Donny Cates e  Geoff Shaw (Image);
  • The Department of Truth, di James Tynion IV e  Martin Simmonds (Image);
  • Killadelphia, di  Rodney Barnes e Jason Shawn Alexander (Image);
  • We Only Find Them When They’re Dead, di  Al Ewing e Simone Di Meo (BOOM! Studios).

Best Publication for Early Readers (up to age 8)

  • Bear, di  Ben Queen e Joe Todd-Stanton (Archaia/BOOM!);
  • Cat Kid Comic Club, di Dav Pilkey (Scholastic Graphix);
  • Donut Feed the Squirrels, di Mika Song (RH Graphic/RH Children’s Books);
  • Kodi, di Jared Cullum (Top Shelf);
  • Lift, di Minh Lê and Dan Santat (Little, Brown Young Readers);
  • Our Little Kitchen, di Jillian Tamaki (Abrams Books for Young Readers).

Best Publication for Kids (ages 9-12)

  • Doodleville, di Chad Sell (Knopf/BFYR/RH Children’s Books);
  • Go with the Flow, di Lily Williams e Karen Schneemann (First Second/Macmillan);
  • Mister Invincible: Local Hero, di Pascal Jousselin (Magnetic Press);
  • Snapdragon, di Kat Leyh (First Second/Macmillan);
  • Superman Smashes the Klan, di Gene Luen Yang e  Gurihiru (DC);
  • Twins, di Varian Johnson e Shannon Wright (Scholastic Graphix).

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Check, Please! Book 2: Sticks & Scones, di Ngozi Ukazu (First Second/Macmillan);
  • Displacement, di Kiku Hughes (First Second/Macmillan);
  • Dragon Hoops, di Gene Luen Yang (First Second/Macmillan);
  • Fights: One Boy’s Triumph Over Violence, di Joel Christian Gill (Oni Press);
  • A Map to the Sun, di  Sloane Leong (First Second/Macmillan);
  • When Stars are Scattered, di Victoria Jamieson e Omar Mohamed (Dial Books).

Best Humor Publication

  • The Complete Fante Bukowski, di Noah Van Sciver (Fantagraphics);
  • Department of Mind-Blowing Theories, di Tom Gauld (Drawn & Quarterly);
  • FANGS, di Sarah Andersen (Andrews McMeel);
  • Wendy, Master of Art, di Walter Scott (Drawn & Quarterly);
  • Superman’s Pal Jimmy Olsen, di  Matt Fraction and Steve Lieber (DC);
  • What If We Were . . ., di  Axelle Lenoir (Top Shelf).

Best Anthology

  • Ex Mag, vols. 1–2, edita da  Wren McDonald (PEOW);
  • Guantanamo Voices: True Accounts from the World’s Most Infamous Prison, edita da  Sarah Mirk (Abrams);
  • Hey, Amateur! Go From Novice to Nailing It in 9 Panels,  edita da Shelly Bond (IDW Black Crown);
  • Los Angeles Times, edita da Sammy Harkham (NTWRK);
  • Menopause: A Comic Treatment, edita da  MK Czerwiec (Graphic Medicine/Pennsylvania State University Press);
  • Now,  edita da Eric Reynolds (Fantagraphics).

Best Reality-Based Work

  • Big Black: Stand at Attica, di Frank “Big Black” Smith, Jared Reinmuth, e  Améziane (Archaia/BOOM!);
  • Dragon Hoops, di Gene Luen Yang (First Second/Macmillan);
  • Invisible Differences: A Story of Asperger’s, Adulting, and Living a Life in Full Color, di Mme Caroline e Julie Dachez, traduzione di Edward Gauvin (Oni Press);
  • Kent State: Four Dead in Ohio, di Derf Backderf (Abrams);
  • Paying the Land, di Joe Sacco (Metropolitan/Henry Holt);
  • Year of the Rabbit, di Tian Veasna, traduzione di Helge Dascher (Drawn & Quarterly).

Best Graphic Memoir

  • Banned Book Club, di Kim Hyun Sook, Ryan Estrada, e  Ko Hyung-Ju (Iron Circus);
  • Dancing After TEN: A Graphic Memoir, di Vivian Chong e Georgia Webber (Fantagraphics);
  • Ginseng Roots, di Craig Thompson (Uncivilized);
  • I Don’t Know How to Give Birth! di Ayami Kazama, traduzione di  Julie Goniwich (Yen Press);
  • The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist, di  Adrian Tomine (Drawn & Quarterly);
  • When Stars Are Scattered, di Victoria Jamieson e Omar Mohamed (Dial Books).

Best Graphic Album—New

  • The Book Tour, by Andi Watson (Top Shelf);
  • Dragman, by Steven Appleby (Metropolitan);
  • Flake, by Matthew Dooley (Jonathan Cape);
  • Labyrinth, by Ben Argon (Abrams);
  • Paul at Home, by Michel Rabagliati, translation by Helge Dascher and Rob Aspinall (Drawn & Quarterly);
  • Pulp, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image).

Best Graphic Album—Reprint

  • Black Hammer Library Edition, vol. 2, di Jeff Lemire, Dean Ormstom, Emi Lenox e  Rich Tommaso (Dark Horse);
  • Criminal Deluxe Edition, vol. 3, di  Ed Brubaker e Sean Phillips (Image);
  • Eight-Lane Runaways,di  Henry McCausland (Fantagraphics);
  • Fante Bukowski: The Complete Works, di Noah Van Sciver (Fantagraphics);
  • Herobear and the Kid: The Heritage, di  Mike Kunkel (Astonish Factory);
  • Seeds and Stems, di  Simon Hanselmann (Fantagraphics).

Best Adaptation from Another Medium

  • Constitution Illustrated, di  R. Sikoryak (Drawn & Quarterly);
  • Parable of the Sower: The Graphic Novel Adaptation, di  Octavia E. Butler, adattato da  Damian Duffy e John Jennings (Abrams);
  • Sapiens: A Graphic History: The Birth of Mankind, vol. 1, di  Yuval Noah Harari, adattato da David Vandermeulen e Daniel Casanave (Harper Perennial);
  • Slaughterhouse-Five, di Kurt Vonnegut, adattato da Ryan North e  Albert Monteys (Archaia/BOOM!);
  • Superman Smashes the Klan, adattato da  Gene Luen Yang e Gurihiru (DC).

Best U.S. Edition of International Material

  • Altitude, di  Olivier Bocquet e Jean-Marc Rochette, tradotto da  Edward Gauvin (SelfMadeHero);
  • Gamayun Tales I: An Anthology of Modern Russian Folk Tales, di  Alexander Utkin, tradotto da Lada Morozova (Nobrow);
  • Goblin Girl, di  Moa Romanova, tradotto da  Melissa Bowers (Fantagraphics);
  • Irena Books 2-3, di Jean-David Morvan, Severine Tréfouël e  David Evrard,  tradotto da Dan Christensen (Magnetic Press);
  • When You Look Up, di  Decur, tradotto da  Chloe Garcia Roberts (Enchanted Lion Books);
  • The Winter of the Cartoonist, di  Paco Roca, tradotto da  Erica Mena (Fantagraphics).

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • I Had That Same Dream Again, di  Yoru Sumino e  Idumi Kirihara, tradotto da  Beni Axia Conrad (Seven Seas);
  • I Wish I Could Say “Thank You,” di  Yukari Takinami,  tradotto da  Yukari Takeuchi (Fanfare/Ponent Mon);
  • A Journal Of My Father, di  Jiro Taniguchi,  tradotto da Kumar Sivasubramanian (Fanfare/Ponent Mon);
  • Ping Pong, vols. 1–2, di  Taiyo Matsumoto,  tradotto da Michael Arias (VIZ Media);
  • Remina, di  Junji Ito,  tradotto da Jocelyne Allen (VIZ Media);
  • Spy x Family, vols. 1–3, di  Tatsuya Endo, tradotto da Casey Loe (VIZ Media).

Best Archival Collection/Project—Strips 

  • The Flapper Queens: Women Cartoonists of the Jazz Age, edito da  Trina Robbins (Fantagraphics);
  • Gross Exaggerations: The Meshuga Comic Strips of Milt Gross, di  Milt Gross, edito da  Peter Maresca (Sunday Press/IDW);
  • Krazy & Ignatz 1919-1921 di  George Herriman, edito da  RJ Casey (Fantagraphics);
  • Little Debbie and the Second Coming of Elmo: Daily Comic Strips, August 1960–September 1961, di  Cecil Jensen, edito da  Frank Young (Labor of Love);
  • Pogo The Complete Syndicated Comic Strips: Volume 7: Clean as a Weasel, di Walt Kelly, edito da  Mark Evanier e Eric Reynolds (Fantagraphics).

Best Archival Collection/Project—Comic Books

  • Art Young’s Inferno, di Art Young,  edito da  Glenn Bray (Fantagraphics);
  • Atlas at War! edito da  Michael J. Vassallo (Dead Reckoning);
  • The Complete Hate, di  Peter Bagge, edito da  Eric Reynolds (Fantagraphics);
  • Corto Maltese: The Ballad of the Salty Sea, di  Hugo Pratt,  traduzione di Dean Mullaney w  Simone Castaldi (EuroComics/IDW);
  • Little Lulu: The Fuzzythingus Poopi, di John Stanley, edito da Frank Young e Tom Devlin (Drawn & Quarterly);
  • Man and Superman and Other Stories, di  Harvey Kurtzman, edito da  J. Michael Catron (Fantagraphics).

Best Writer

  • Ed Brubaker, Pulp, Reckless (Image); Friday (Panel Syndicate);
  • Matt Fraction, Superman’s Pal Jimmy Olsen (DC); Adventureman, November vols. 2–3, Sex Criminals (Image);
  • Jonathan Hickman, Decorum (Image); Giant-Size X-Men, X-Men (Marvel);
  • Jeff Lemire, Barbalien, Black Hammer, Colonel Weird: Cosmagog (Dark Horse); The Question: The Deaths of Vic Sage (DC Black Label); Family Tree, Gideon Falls (Image);
  • James Tynion IV, Something Is Killing the Children, Wynd (BOOM! Studios); Batman (DC); The Department of Truth (Image); Razorblades (Tiny Onion);
  • Chip Zdarsky, Stillwater (Image/Skybound), Daredevil, Fantastic Four/X-Men (Marvel).

Best Writer/Artist

  • Junji ItoReminaVenus in the Blind Spot (VIZ Media);
  • Pascal JousselinMister Invincible: Local Hero (Magnetic Press);
  • Trung Le NguyenThe Magic Fish (RH Graphic/RH Children’s Books);
  • Craig Thompson, Ginseng Roots (Uncivilized);
  • Adrian Tomine, The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist (Drawn & Quarterly);
  • Gene Luen Yang, Dragon Hoops (First Second/Macmillan).

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Michael Allred, Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions);
  • Marco Chechetto, Daredevil (Marvel);
  • Jorge Corona, Middlewest (Image);
  • Bertrand Gatignol, Pistouvi (Magnetic Press);
  • Mitch Gerads/Evan “Doc” Shaner, Strange Adventures (DC Black Label);
  • Sanford Greene, Bitter Root (Image).

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Benjamin Adam, Soon (Europe Comics);
  • Alice ChemamaThe Zolas (Europe Comics);
  • Jared CullumKodi (Top Shelf);
  • DecurWhen You Look Up (Enchanted Lion Books);
  • Antonio Lapone, Gentlemind (Europe Comics);
  • Anand RK/John Pearson, Blue in Green (Image).

Best Cover Artist

  • Jamal Campbell, Mighty Morphin Power Rangers (BOOM! Studios); Far Sector (DC);
  • Simone Di Meo, We Only Find Them When They’re Dead (BOOM! Studio);
  • Mike Huddleston, Decorum (Image);
  • Dave Johnson, Butcher of Paris (Dark Horse);
  • Peach Momoko, Buffy the Vampire Slayer #19, Mighty Morphin #2, Something Is Killing the Children #12, Power Rangers #1 (BOOM! Studios); DIE!namite, Vampirella (Dynamite); The Crow: Lethe (IDW); Marvel Variants (Marvel
  • Ramón K. Pérez, Stillwater (Image/Skybound).

Best Coloring

  • Laura Allred, X-Ray Robot (Dark Horse); Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions);
  • Jean-Francois BeaulieuMiddlewest (Image);
  • GipiOne Story (Fantagraphics);
  • Marte GraciaEmpyre, X of Swords (Marvel);
  • Dave Stewart, Promethee 13:13 (comiXology); Black Hammer (Dark Horse); Gideon Falls (Image); Spider-Man #4-#5 (Marvel);
  • Matt Wilson, Undiscovered Country (Image); Fire Power (Image/Skybound); Thor (Marvel).

Best Lettering

  • Mike AllredBowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions);
  • Deron BennettBear, The Sacrifice of Darkness (Archaia); King of Nowhere, Something Is Killing the Children, We Only Find Them When They’re Dead (BOOM! Studios); Far Sector, Harley Quinn: Black + White + Red, Martian Manhunter (DC); Excellence (Image/Skybound); A Dark Interlude, Dark One, Relics of Youth, Resonant, Shadow Service, Vampire: The Masquerade: Winter’s Teeth (Vault); Ping Pong (VIZ Media);
  • Aditya Bidikar, Barbalien: Red Planet, Grafity’s Wall Expanded Edition (Dark Horse); John Constantine, Hellblazer (DC); A Map to the Sun (First Second); The Department of Truth, Lost Soldiers (Image); Giga, The Picture of Everything Else (Vault);
  • Clayton CowlesAquaman, Batman, Batman and the Outsiders, Strange Adventures, Superman: Man of Tomorrow, Superman’s Pal Jimmy Olsen (DC); Adventureman, Bitter Root, Bog Bodies, Die (Image); Reaver (Image/Skybound); Morbius, X Of Swords (Marvel);
  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo (IDW);
  • Rus Wooton, Wonder Woman: Dead Earth (DC); Decorum, Monstress (Image); Die!Die!Die!, Fire Power, Oblivion Song, Outcast, Stillwater (Image/Skybound).

Best Comics-Related Journalism/Periodical

Best Comics-Related Book

  • American Daredevil: Comics, Communism, and the Battles of Lev Gleason, di Brett Dakin (Comic House/Lev Gleason);
  • Ditko Shrugged: The Uncompromising Life of the Artist Behind Spider-Man and the Rise of Marvel Comics, di David Currie (Hermes Press);
  • Drawing Fire: The Editorial Cartoons of Bill Mauldin, edito da  Todd DePastino (Pritzker Military Museum & Library);
  • The History of EC Comics, di Grant Geissman (TASCHEN);
  • Invisible Men: The Trailblazing Black Artists of Comic Books, di Ken Quattro (Yoe Books/IDW);
  • Masters of British Comic Art, di David Roach (2000AD).

Best Academic/Scholarly Work

  • Comic Art in Museums, edito da  Kim A. Munson (University Press of Mississippi);
  • Comic Studies: A Guidebook, edito da Charles Hatfield e Bart Beaty (Rutgers University Press);
  • The Content of Our Caricature: African American Comic Art and Political Belonging, di Rebecca Wanzo (New York University Press);
  • Webcomics, di Sean Kleefeld (Bloomsbury);
  • Who Understands Comics: Questioning the Universality of Visual Language Comprehension, di  Neil Cohn (Bloomsbury).

Best Publication Design

  • Chasin’ the Bird: Charlie Parker in California deluxe edition,  realizzato da  David Chisholm and Tyler Boss (Z2 Comics);
  • Dbury@50: The Complete Digital Doonesbury, di G.B. Trudeau,  realizzato da George Corsillo e  Susan McCaslin (Andrews McMeel);
  • J & K,  realizzato da John Pham (Fantagraphics);
  • The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist, realizzato da Adrian Tomine and Tracy Huron (Drawn & Quarterly);
  • Original Art: The Dan Clowes Studio Edition,  realizzato da Daniel Clowes (Fantagraphics).

Best Digital Comic

  • Friday, di Ed Brubaker e Marcos Martin (Panel Syndicate);
  • Genius Animals? di Vali Chandrasekaran e  Jun-Pierre Shiozawa, geniusanimals.net;
  • Gentlemind, di  Juan Díaz Canales, Teresa Valero e  Antonio Lapone, tradotto da  Jeremy Melloul (Europe Comics);
  • Promethee 13:13, di  Andy Diggle e  Shawn Martinbrough (comiXology Originals/Delcourt);
  • Olive, di Véro Cazot e  Lucy Mazel, tradotto da  Jessie Aufiery (Europe Comics);
  • Soon, di Thomas Cadène e  Benjamin Adam, tradotto da  Margaret Besser (Europe Comics);

Best Webcomic

Fonte: Comic-con